Vitajte na stránkach projektu Klaster Topoľčany

Bujará jarná zábava

Bujara_jarna_zabava04.jpgTak ako sa príroda regiónu na jar prebúdza späť k životu, začína aj jeho kultúra svoj nový cyklus, ktorý sa nesie v znamení Veľkonočných osláv. Tie sú súčasťou kultúrneho života regiónu už od nepamäti. V starobylej Bojnej sa nesú v znamení Vítania jari spojeného s ukážkami tradičnej remeselnej výroby, ktorá je zaujímavým spestrením tohto tradičného podujatia. K veľkonočným oslavám už tradične patrí Veľká noc v ľudových tradíciách, ktorá ako už samotný názov napovedá, je stretnutím ľudových remeselníkov v Galérii mesta Topoľčany. Jej návšteva vám pripomenie príchod jari a predstaví vám ľudovoumeleckých výrobcov zo širokého okolia. Budete svedkami tradičného maľovania kraslíc, ukážok zdobenia veľkonočného pečiva, či rôznych techník veľkonočných výzdob, ktoré vo vás zanechajú bohatú inšpiráciu a rozmanitú zmes pestrých nápadov, ktoré patria k jarnému obdobiu. Rozmanitú ponuku Veľkonočných slávností, ktorými sa môže región pochváliť, uzatvára Veľkonočná výstava v dedinke Krušovce a tradičný Deň ľudových majstrov v Prašiciach. Obe tieto podujatia približujú návštevníkom bohaté umenie, tradície a zvyky regiónu, ktoré sú jeho prirodzenou súčasťou.

Bujara_jarna_zabava01.jpgJedinečnou udalosťou, ktorá nemá konkurenciu v celom regióne a jeho širšom okolí, je Svätojurajská púť, ktorá sa koná vždy pri príležitosti sviatku sv. Juraja v Nitrianskej Blatnici. Počas tohto veľkolepého podujatia sa už od roku 1530 každoročne vydáva k rotunde sv. Juraja nad dedinou mlčanlivý sprievod pútnikov, ktorý sa každým rokom rozširuje. Ak túžite zažiť na vlastnej koži neopísateľnú atmosféru Svätojurajskej púte, ktorej tradícia nebola doteraz prerušená, pridajte sa k zástupu veriacich tiahnucemu sa k tomuto nenápadnému kostolíku na skalnatom výbežku na úpätí vrcholu Marhát.

Milovníci vína a vínnej kultúry si určite nesmú nechať ujsť tradičnú Výstavu a ochutnávku vín, ktorá sa pravidelne koná v starobylej dedinke Bojná. Tu môžu totiž pri svojej návšteve ochutnať zo širokej ponuky vín, ktorými sa môže Radošinský vinohradnícky rajón pochváliť. Pre tých, ktorí sa radi nechávajú unášať v rytme moderného tanca je zase ako stvorená celoslovenská súťaž v modernom tanci Top dancing, počas ktorej sa pravidelne koncom apríla zaplnia ulice mesta Topoľčany mladými tanečníkmi, súperiacimi o priazeň poroty v pôsobivých tanečných súbojoch.

Bujara_jarna_zabava03.jpgV posledný aprílový deň sa ako na povel rozozvučí celý región spevom a oslavami. Už od nepamäti k nemu totiž patrí Stavanie mája, mladého smrekového stromu, ktorý je symbolom víťazstva jari nad zimou, života nad smrťou a znovu sa obnovujúcej prírody. Stavanie mája, sprevádzané bohatým kultúrnym programom a tancom prejavujúcim radosť zo života, je nezabudnuteľným zážitkom pre každého milovníka tradičnej kultúry a folklóru.

Pestrú zmes zábavy a koncertov kapiel pod šírym modrým nebom ponúka Otvorenie turistickej sezóny v regióne Topoľčany. Toto netradičné podujatie ponúka okrem príjemných chvíľ strávených pri bohatom kultúrnom programe i možnosť zúčastniť sa turistického výstupu, ktorý je vždy orientovaný na iný cieľ. Ak patríte medzi milovníkov turistiky, Bujara_jarna_zabava02.jpgurčite by ste nemali vynechať ani tradičný Výstup na Bielu Bukovinu, ktorý je vhodným spôsobom ako začať novú turistickú sezónu v spoločnosti príjemných ľudí a dobrej nálady.

Dvere múzeí regiónu sa zase pravidelne každý rok počas Noci múzeí a galérií v priebehu mája otvárajú pre návštevníkov do neskorých nočných hodín, aby im poskytli nevšedný zážitok, na ktorý sa len tak nezabúda. Aktivity týchto múzeí, ktoré po celý rok zostávajú pred verejnosťou ukryté, sa v túto jedinú noc totiž otvárajú pre návštevníkov zo širokého okolia. Príďte si i vy prehliadnuť vzácne exponáty, ktoré v nočnom svite mesiaca pôsobia priam tajomne. Prehliadku vám spestrí pútavý výklad kurátorov a bohatý sprievodný program.

Bujara_jarna_zabava05.jpg