Vitajte na stránkach projektu Klaster Topoľčany

Kultúra mrazivých zimných dní

kultura_mrazivych_dni_01.jpgPríchod zimy v regióne už tradične ohlasuje Otvorenie plaveckej sezóny otužilcov v dedinke Nemečky. Ak patríte medzi fanúšikov kúpania v chladných vodách a túžite si zároveň užiť poriadnu zábavu, určite navštívte začiatkom zimy túto malebnú dedinku v podhorí Považského Inovca. Ľadové medvede majú pre vás pripravené okrem kúpania v príjemnom mrazivom počasí i bohatý kultúrny program, počas ktorého si určite oddýchnete a zabavíte sa.

Priam magickou atmosférou pôsobí región počas zimného obdobia. Tento čas, kedy sú čarokrásne lesy, lúky a okolitá príroda zahalené trblietavou snehobielou pokrývkou a pokojne odpočívajú, so sebou prináša bohatý kultúrny program, ktorý vo vás zanechá plno príjemných spomienok.

kultura_mrazivych_dni_02.jpgNašich najmenších tradične prichádza navštíviť začiatkom decembra Mikuláš, ktorý má pre nich pripravené množstvo zaujímavých darčekov. Horúci punč, magická krása rozžiareného vianočného stromčeka, či stánky s tradičnými dobrotami, to sú vianočné trhy, bez ktorých by Vianoce snáď ani neboli Vianocami. Príďte si aj vy vychutnať srdečné stretnutia s priateľmi na Námestie Milana Rastislava Štefánika, kde prítulné snehové vločky tancujúce vo vzduchu pri svetle vianočného stromčeka vytvárajú neopakovateľnú atmosféru, ktorá vo vás zanechá mnoho príjemných spomienok. Vyvrcholením pokojnej vianočnej atmosféry je tradičný vianočný koncert, ktorý sa rozoznie priamo z okna majestátnej secesnej budovy radnice v Topoľčanoch a zanechá v každom návštevníkovi priam nadpozemský pocit pokoja a mieru.

Protikladom pokojného obdobia Vianoc sú bujaré oslavy príchodu nového roka. Tie každoročne vyvrcholia sériami ohňostrojov, ktoré sa ako na povel rozžiaria naprieč celým regiónom a odštartujú tak bujarú zábavu sprevádzanú ešte bohatším kultúrnym programom, ktorý je akousi rozlúčkou so starým rokom a zároveň uvítaním toho nového.

Oslavakultura_mrazivych_dni_03.jpgmi nového roka sa zábava v regióne však nekončí. Pre návštevníkov je v priebehu januára a februára pripravená séria slávnostných plesov, ktoré sa postarajú o príjemnú zábavu pre všetkých tých, ktorí milujú tanec a honosné oslavy.

Originálnym podujatím nielen v regióne, ale i v jeho širokom okolí, je Ples gurmánov, ktorý v sebe spája príjemnú zábavu kombinovanú s ešte príjemnejším ochutnávaním vynikajúcich gastronomických špecialít a dobrého vína.

Vyvrcholením celoročného cyklu kultúrnych podujatí v regióne sú oslavy pochovávania basy, ktoré sú poslednou oslavou pred príchodom štyridsaťdňového obdobia bez osláv a zábavy.

kultura_mrazivych_dni_05.jpg