Vitajte na stránkach projektu Klaster Topoľčany

Naprieč Považským Inovcom

Napriec_PI_01.jpgMalebný kraj ako z rozprávky, dedinky schované v rannom opare na úpätiach rozľahlých zelených vrchov, to je súčasný obraz Inoveckého podhoria, ktoré dýcha bohatými dejinami, čoho svedkom sú archeologické nálezy, odkryté osídlenia a mnohé architektonické zaujímavosti. Kultúrno-historické pamiatky tu spolu s bujarou prírodou utvárajú harmonický celok, aký len ťažko nájdete v širokom okolí.

Kúzelné a divoké scenérie, dych berúce výhľady, ale i pohľad do starobylej histórie regiónu, to všetko ponúkajú prechádzky Považským Inovcom. V príjemnom prítmí hlbokého lesa, neďaleko dedinky Radošina, sa pred zrakmi zvedavých návštevníkov ukrýva Čertova pec, tajuplná jaskyňa, ktorá už od nepamäti pútala pozornosť človeka. Táto nenápadná jaskynka je unikátom, ktorý len ťažko nájde konkurenciu v širokom okolí. Jedná sa totiž o najstaršie jaskynné osídlenie Slovenska, ktoré bolo obývané neandertálcami už v strednom paleolite.

Napriec_PI_02.jpgAk sa vydáte kľukatou sa cestou v ústrety divokej prírodnej scenérii rozľahlých lesov, dostanete sa k ďalšiemu slovenskému skvostu a unikátu. Nie je reč o ničom inom ako o najstaršej rotunde Slovenska, rotunde svätého Juraja, ktorá sa hrdo týči nad dedinkou Nitrianska Blatnica. Toto malebné miesto na úpätí vrcholu Marhát zanechá v každom návštevníkovi silný zážitok. Nenápadná cestička, strácajúca sa v bujarej zeleni okolitého lesa ďalej pokračuje v ústrety slnkom zaliatemu vrcholu, na ktorom sa nachádza drevená rozhľadňa, z ktorej sa návštevníkovi naskytnú dych berúce výhľady do širokého okolia. Na okraji ďalekého horizontu sa črtajú vrcholky Tríbeča, Bielych Karpát, či Strážovských vrchov a pod nohami sa vám ako na dlani rozprestiera celý región.

Aj naprieNapriec_PI_03.jpgk úžasnému výhľadu z vrcholu Marhát sa pred pohľadmi zvedavcov nad dedinkou Bojná, uprostred hlbokých lesov Považského Inovca, ukrýva starobylé hradisko Valy. Toto prastaré miesto, ktoré bolo v dávnej minulosti centrom kultúry a života regiónu, ukrýva vo svojich útrobách okrem dobovej rekonštrukcie valového opevnenia i tradičné drevené zemnice, typické obydlia Slovanov s kamennou pieckou, ktorá slúžila ako jediný zdroj tepla počas dlhých zimných období. Návšteva tohto starobylého miesta je návratom v čase do obdobia, kedy širokému okoliu vládli slovanské kniežatá a hradiská boli centrami života chrániace svojich obyvateľov pred útokmi nepriateľských vojsk.

Pri potulkách Považským Inovcom určite nesmiete vynechať ani majestátnu Napriec_PI_04.jpgdominantu regiónu, Topoľčiansky hrad, z ktorého je to čo by kameňom dohodil k tajomnej jaskyni Opálená skala, ktorá sa ukrýva v okolitých hlbokých lesoch. Odvážnejší z vás sa môžu vydať do jej útrob a preskúmať, či je povesť o tajnej spojnici medzi Topoľčianskym hradom a Tovarníckym kaštieľom, ktorou má byť práve táto nenápadná jaskyňa, založená na pravde.

Ak obľubujete príjemné prechádzky v prírode, spojené s poznávaním okolia, určite nevynechajte Lesnícky náučný chodník Duchonka - Kulháň, ktorý poskytuje jedinečnú príležitosť zacítiť dotyk prírody a príjemnú atmosféru lesa na vlastnej koži. Jeho trasa vo vás určite vzbudí záujem o okolitý les a zároveň vám umožní precítiť pokoj a krásu, ktorá kraľuje v okolí tohto magického miesta.

Napriec_PI_06.jpg