Vitajte na stránkach projektu Klaster Topoľčany

Obec Nitrianska Blatnica

erb_nitrianskablatnica.png

Obec Nitrianska Blatnica leží na južnom úpätí Považského InovcNBlatnica1.JPGa, v nadmorskej výške 242 m n. m. Jej územie s rozlohou 14,39 km2 sa nachádza na území Nitrianskeho samosprávneho kraja, v okrese Topoľčany.

Názov obce je veľmi starý a ako sám naznačuje, vychádza z prítomnosti zamokrených a bažinatých miest, ktoré tu vytvárali vody stekajúce z Považského Inovca. Jej história siaha až do neskorej doby bronzovej, avšak etapa výraznejšieho osídľovania  je úzko spätá s príchodom Slovanov, ktorí v tejto oblasti už v 9. storočí rozvinuli vyspelú železiarsku výrobu.

Práve vďaka tomuto obdobiu, z ktorého pochádza Rotunda sv. Juraja je Nitrianska Blatnica známa v širokom okolí. Tento nenápadný kostolík na úpätí vrcholu Marhát je totiž najstaršou stojacou rotundou na území Slovenska a zároveň jedným z najstarších pútnických miest Slovenska, ku ktorému sa už päť storočí každoročne priNitrianska_Blatnica4.jpg príležitosti sviatku sv. Juraja uberá mlčanlivý zástup pútnikov zo širokého okolia.

Nitrianska_Blatnica2.jpgPri vašej návšteve Nitrianskej Blatnice určite nevynechajte ani prehliadku stálej muzeálnej expozície s názvom „Ľud pod Marhátom v dávnej minulosti“, ktorá má pre vás pripravené vzácne archeologické nálezy z lokality Rotundy sv. Juraja, ale i okolitých obcí regiónu Marhát.

Zanietených turistov určite poteší výstup na vrchol Marhát, na ktorého temene stojí 17 metrov vysoká rozhľadňa poskytujúca nádherné výhľady na pohorie Tríbeč, husté lesy Považského Inovca, Vtáčnik, či Biele Karpaty.

 Nitrianska_Blatnica3.jpgNitrianska_Blatnica1.jpg

 Muzeálna expozícia "Ľud pod Marhátom v dávnej minulosti“

Návštevné hodiny:

Nedeľa: 14,00 hod. - 17,00 hod.

V prípade záujmu návštevy mimo návštevných hodín volajte 0915 726 168

 

 Obec Nitrianska Blatnica

Nitrianska Blatnica 6

956 05 Radošina

Tel: 038/53 99 112

Web: www.nitrianskablatnica.sk