Vitajte na stránkach projektu Klaster Topoľčany

Obec Oponice

erb_oponice.png

Na úpätí pohoria Tríbeč, na severe úrodného Nitrianskeho sOponice02.jpgamosprávneho kraja, v okrese Topoľčany sa nachádza obec Oponice, ktorá je známa najmä vďaka impozantnej dominante celého okresu, Oponickému hradu. Táto malebná zrúcanina, ukrytá v dubovom lesíku pôsobiacom veľmi príjemným a hrejivým dojmom vyzerá ako vystrihnutá z rozprávky. Tu si môžete v obkolesení starých hradných múrov, ktoré sú mementom bohatej histórie tejto dominanty regiónu, oddýchnuť a načerpať nové sily. Všetci tí, ktorí  milujú tiché zákutia s majestátnymi výhľadmi do širokého okolia, určite ocenia dych berúce pohľady na zapadajúcim slnkom zaliate údolie rieky Nitry, ohraničené ďalekými vrchmi Považského Inovca.

V prípade aOponice03.jpgk si chcete oddýchnuť v príjemnom prostredí, určiteoponice2.jpg navštívte renesančný kaštieľ šľachtického rodu Apponyiovcov, prestavaný na luxusný hotel s plaveckým bazénom, vírivkou a širokou ponukou wellness služieb. Pri svojej návšteve v kaštieli sa môžete zoznámiť tiež i so slávnou barokovou knižnicou starobylého rodu Apponyiovcov, ktorá vo svojich poličkách ukrýva drahocenné zväzky a svojím charakterom je bezpochyby perlou knižníc Slovenska, ktorá len ťažko nájde konkurenciu.

No a v prípade, že by ste zatúžili po prehliadke ďalšieho Oponického skvostu, určite navštívte Malý kaštieľ, v ktorom sa ukrýva Apponyiho poľovnícke múzeum. Pri jeho prehliadke vás určite zaujmú obrazové zbierky, dobový mobiliár, časť bernolákovskej knižnice, poľovnícke trofeje, sakrálne predmety z miestneho kostola, či unikátne artefakty spojeneckých lietadiel z Tribečského pohoria.

Oponice01.jpgoponice5.jpgoponice3.jpg

 Obec Oponice

Oponice 105

956 14 Oponice

Telefón: 038/53 17 125

web: www.oponice.sk

 

Apponyiho poľovnícke múzeum v Oponiciach

E-mail: apponyihomuzeum@gmail.com

 

V prípade záujmu o prehliadku volajte:

Apponyiho múzeum: 0910 130 808

Apponyiovská knižnica a krypta: 0918 398 656