Vitajte na stránkach projektu Klaster Topoľčany

Obec Podhradie

erb_podhradie.png

Podhradie_1.jpgV podhorí Považského Inovca, na severe okresu Topoľčany a zároveň na severe Nitrianskeho samosprávneho kraja sa nachádza obec Podhradie, ktorá je známa najmä vďaka malebnej zrúcanine hradu na mohutnom dolomitovom brale.

Táto malebná hradná zrúcanina s romantickou stupňovitou vežičkou je úzko spätá s históriou slovenského národa a Uhorska. Vo vnútri jej múrov sa prechádzali takí velikáni ako Matúš Čák Trenčiansky, Stibor zo Stiboríc, Ján Hunadi, či Stummerovci, ktorí boli jej poslednými majiteľmi. Práve vďaka ich rodu dostalo Topoľčianske hradné panstvo svoju dnešnú podobu, ktorej kamenná krása priťahuje návštevníkov zo širokého okolia. Pri návšteve tohto legendami opradeného monumentu určite podhradie1.jpgnevynechajte výstup na vyhliadku, z ktorej sa vám otvorí nádherný výhľad na kvitnúcimi záhradkami a zlatými lánmi pretkané úrodné údolie rieky Nitry.Podhradie_4.jpg

Za zmienku stojí i neďaleká opálená skala, ktorá sa ukrýva v okolitých hlbokých lesoch. Odvážnejší návštevníci sa môžu vydať do jej útrob a preskúmať či je povesť o tajnej spojnici medzi Topoľčianskym hradom a Tovarníckym kaštieľom, ktorou bola práve táto nenápadná jaskyňa, založená na pravde.

Podhradie_3.jpgPodhradie_2.jpgpodhradie3.JPG

Obec Podhradie

Obecný úrad 91

955 01 Topoľčany

Telefón: 038 53 90 269

Web: www.obecpodhradie.sk