Vitajte na stránkach projektu Klaster Topoľčany

Obec Radošina

erb_radosina.png

Meno dedinky Radošina je známe najmä milovníkom dobrého víRadosina_2.jpgna a kultúry. Vinohradníctvo má totiž v Radošine bohatú históriu. V minulosti boli dokonca miestne vína jednými z obľúbených nápojov u anglického kráľovského dvora. Slávny Radošinský Klevner bol prítomný i na stoloch počas poslednej návštevy Kráľovnej Alžbety II., či pápeža Jána Pavla II. na Slovensku.

Ako sme už povedali Radošina je tiež známa i v očiach milovníkov kultúry, za čo vďačí najmä Radošinskému naivnému divadlu, ktoré tu vzniklo v šesťdesiatych rokoch minulého storočia a postupne sa stalo obľúbeným divadlom nielen v očiach domáceho obyvateľstva, ale i celého Slovenska.

Okrem kultúry a dobrého vínaRadosina_3.jpg obec poskytujeRadosina_4.jpg svojim návštevníkom i kultúrno-historické zaujímavosti ako je napríklad dvojpodlažný štvorkrídlový renesančný kaštieľ z druhej polovice 16. storočia, ktorý patrí nitrianskemu biskupstvu a je sídlom Komunity Kráľovnej pokoja, či rímskokatolícky kostol najsvätejšej trojice. Z historického hľadiska je významnou pamiatkou i 27 metrov dlhá a 6 metrov široká krasová jaskyňa Čertova pec, ktorá je známa ako najstaršie jaskynné osídlenie Slovenska.

radosina2.jpgRadosina_1.jpgradosina1.jpg

  Obec Radošina

Školská 416

956 05 Radošina

Tel: 038 53 98 184

Web: www.radosina.sk