Vitajte na stránkach projektu Klaster Topoľčany

Prastará metropola regiónu Topoľčany

Prastara_metropola_01.jpgPrastara_metropola_03.jpgPriamo v srdci regiónu Topoľčany vás čaká jeho hospodársko-obchodné a kultúrno-spoločenské centrum, mesto kultúrno-historických pamiatok, mesto plné zážitkov, mesto Topoľčany. Nechajte sa pri svojej návšteve očariť jeho krásnymi zákutiami. Vychutnajte si prechádzku po veľkolepom Námestí Milana Rastislava Štefánika, kde splýva priam mystická krása secesného slohu s prvkami modernej architektúry. Pôsobivosť celého priestoru topoľčianskeho námestia zvýrazňuje majestátny chrám Nanebovzatia Panny Márie z 13. storočia, ktorý vo svojom vnútri ukrýva impozantné sakrálne pamiatky. V tesnej blízkosti chrámu ohromí vaše zmysly ďalší neprehliadnuteľný skvost, secesná budova radnice zo začiatku 20. storočia, ktorá je najpôsobivejším symbolom miestneho rozmachu secesie a zároveň veľkolepou dominantou mesta Topoľčany. Prirodzenou súčasťou námestia je i socha Žochára zasadená do kamennej dlažby na námestí priamo pred budovou radnice. Novodobá fontána za kostolom je zase obľúbeným miestom detí a náhodných okoloidúcich, ktorí si tu môžu oddýchnuť a posedieť v príjemnom tieni košatých stromov.

Prastara_metropola_02.jpgMilovníkov architektúry určite zaujme a poteší návšteva secesnej Meštianskej vily, funkcionalistickej Mokrého a Pálffyho vily, či Finkovej vily, pre ktorú sú príznačné prvky eklekticizmu. Tí, ktorí vyhľadávajú pokoj a únik z každodenného stresu, môžu navštíviť Kalváriu postavenú v neogotickom slohu. Táto významná architektonická pamiatka líšiaca sa od rušného centra mesta svojím tajomným tichom, je príjemným miestom oddychu a duchovného pokoja.

Neodmysliteľnou súčasťou mesta je i Tribečské múzeum, ktoré má pre návštevníkov pripravenú expozíciu s názvom Príroda stredného Ponitria a neustále sa meniace tematické výstavy, prednášky, semináre, tvorivé dielne a iné podujatia, ktoré vám spríjemnia jeho návštevu. Klenotom celej muzeálnej zbierky je bezpochyby nález fosílnych zvyškov čeľustí s klami treťohorného mastodonta, ktoré sú unikátom nielen na území Slovenska, ale i v celej Európe.

Prastara_metropola_04.jpg