Vitajte na stránkach projektu Klaster Topoľčany

Región aktívneho oddychu a pohybu

Region_aktivneho_oddychu02.jpgRegion_aktivneho_oddychu01.jpgJazdenie na koni bez kontaktu s civilizáciou, bezprostredný kontakt s koňom, meniaca sa scenéria prírody a čistý vzduch, to sú veci, ktoré vám umožnia oddýchnuť si od každodenných starostí a zažiť dobrodružstvo, na ktoré sa nezabúda. Pre všetkých milovníkov koní a jazdenia sú ako stvorené Vítkovské stajne, nachádzajúce sa v príjemnom tichom prostredí neďaleko dedinky Kuzmice. Začiatočníci môžu absolvovať jazdecký výcvik pod taktovkou skúsených trénerov s dlhoročnou praxou a tí skúsenejší možno uprednostnia pohyb vo voľnej prírode, ktorý im zaručí príjemný oddych od každodenných starostí. Pobyt v krásnom prostredí Vítkovských stajní je jedinečnou príležitosťou ako tráviť voľný čas či už s priateľmi alebo rodinou.

Len málo vecí sa vyrovná pohľadu na svet z konského chrbta, jednou z nich je však  bezpochyby sedlo bicykla. Bicyklovanie je jediným spôsob, pri ktorom môžete obdivovať prírodu regiónu Topoľčany, uzrieť jej krásy a zároveň s ňou cítiť priamy kontakt. Cestovanie prašnými cestami-necestami okolo vodných nádrží, namáhavé výstupy spletitými lesnými cestičkami, či putovanie pozdĺž úrodných polí a šírych lúk posiatych tisíckami kvetov tých najrozmanitejších tvarov a farieb. Aj toto je región Topoľčany, ktorý stojí za návštevu.

Region_aktivneho_oddychu03.jpgPri vašich potulkách s bicyklom určite nevynechajte jednu z najpôsobivejších cyklotrás regiónu, vedúcu hustými lesmi Považského Inovca a malebnými lúčnatými návršiami až na vrchol Panskej javoriny, odkiaľ sa vám ako na dlani rozprestrie celý okolitý región.

Určite si zamilujete i modro značenú cyklotrasu okolo troch vodných nádrží Tesáre, Duchonka a Nemečky, ktorá vás prevedie zákutiami regiónu, kde krása okolitej prírody tvorí harmonický celok s ľudským osídlením a príjemné ticho okolitých samôt pôsobí ako balzam na dušu.

Milovníci adrenalínu a nespútanej jazdy v bujarom prostredí lesov, ktoré sa strieda so šírymi zelenými lúkami a fantastickými výhľadmi, určite ocenia červeno značenú trasu, ktorá spája najzaujímavejšie miesta Považského Inovca. Nechajte sa viesť spletitou cestičkou začínajúcou na Kulháni, ktorý je široko ďaleko známym rekreačným strediskom a miestom ako stvoreným pre trávenie voľných chvíľ so svojimi priateľmi, či rodinou. Odtiaľto je to lesnou cestičkou iba na skok k rekreačnej oblasti Duchonka, ktorá v letných mesiacoch ožíva nespútanoRegion_aktivneho_oddychu04.jpgu zábavou a koncertmi. Po tom, ako si oddýchnete v príjemnom tieni miestneho jelšového lesíka, vás trasa ďalej zavedie cez malebnú dedinku Závada až do obce Bojná, kde určite nesmiete vynechať návštevu Ranča pod Babicou. Ten má pre vás prichystané chutné občerstvenie, príjemnú rybačku a pre najmenších zase Minizoo s rôznymi atrakciami. Odtiaľto je to už iba na skok k vrcholu Marhát, ktorý je známy pôvabnými výhľadmi do širokého okolia. Nasledujúci zjazd je príjemným adrenalínovým spestrením tejto pôsobivej trasy, v ktorého závere vás čaká miesto ako vystrihnuté z rozprávky, okolie rotundy svätého Juraja. V tejto lokalite vládne priam nadpozemský pokoj a pri vašom oddychu na slnkom vyhriatom svahu môžete priam cítiť dotyk bohatej histórie tohto starobylého miesta. Ak ste sa dosýta nabažili neopakovateľnej atmosféry tohto malebného kútu nášho regiónu, trasa vás ďalej povedie až do dedinky Radošina, ktorá je významnou vinohradníckou oblasťou a zároveň lokalitou s najstarším jaskynným osídlením Slovenska, Čertovou pecou. Z dedinky Radošina sa trasa ďalej vydáva cez obec Svrbice v ústrety slnkom zaliatym vrcholkom Považského Inovca smerom k mestu Piešťany.

Region_aktivneho_oddychu05.jpgPre rodiny s deťmi je ako stvorená žlto značená cyklotrasa, v ktorej sa ako dva protipóly spájajú rušný život mesta s pokojným prostredím vidieka. Návšteva letného kúpaliska, či starobylého námestia v Topoľčanoch, ale i možnosť uzrieť vodnú nádrž v Malých Bedzanoch, či navštíviť stajne vo Vítkovciach, to je len zlomok z toho, čo vám môže táto cyklotrasa ponúknuť.

Ak by ste zatúžili po ďalších možnostiach aktívneho oddychu, v centre mesta Topoľčany sa nachádza Mestský park, ktorý je ako stvorený pre inline korčuľovanie, či jogging. Deti určite poteší moderné detské ihrisko, dospelí zase ocenia odpočinok na lavičkách v nádhernom prostredí pod košatými stromami no a pre mladých ľudí je v jeho centre vybudovaný skate park, v ktorom si môžu do sýta vychutnať nespútanú zábavu a adrenalín.

Region_aktivneho_oddychu06.jpg