Vitajte na stránkach projektu Klaster Topoľčany

Rozpálené letné noci s kultúrou

Rozpalene_letne_noci_04.jpgZačiatok horúceho leta v regióne už tradične patrí deťom a nesie sa v znamení reťaze zábavných programov a podujatí určených pre tých najmenších. Deň detí so svojím bohatým sprievodným programom je ako stvorený pre trávenie príjemných chvíľ s vašimi ratolesťami, ktoré sa určite zabavia počas rozmanitej plejády súťaží, vystúpení, či bábkových predstavení.

Meno mesta Topoľčany je už od nepamäti späté s trhmi. Ich sezónu v Topoľčanoch tradične otvára Petro – Pavlovský jarmok. Pri jeho návšteve môžete natrafiť na záhradnú keramiku, domáce výrobky z kože, ale i nádherné prútené výrobky a iné ručné práce. K správnemu jarmoku patrí samozrejme i vychladené pivko, či pečené špeciality, ktoré si môžete vychutnať pri príjemnej muzike pod žiarivo modrou oblohou.

Koncom júna región ožíva vďaka netradičným plavidlám, ktoré priplávajú na vodnú nádrž v Tesároch, aby sa uchádzali o priazeň poroty. Ak patríte medzi nadšencov plavby na lodi, určite neváhajte a zúčastnite sa aj vy tohto jedinečného podujatia. O dobrú zábavu sa každoročne stará bohatý kultúrny program, ktorý vám v kombinácii s príjemným okolím priehrady zaručene zdvihne náladu.

Rozpalene_letne_noci_01.jpgVeľkomoravská história regiónu vám ožije pred očami začiatkom júla, počas Cyrilo-Metodských slávností v Bojnej, kedy sa táto malebná dedinka vráti späť v čase do temného stredoveku. Vašu návštevu vám spríjemní dobová hudba či ukážky zo života Slovanov. O niečo novšiu časť histórie reprezentuje zase Stretnutie veteránov na Duchonke, počas ktorého sa v okolí tejto vodnej nádrže stretnú nádherné dobové vozidlá zo všetkých kútov Slovenska, aby sa predviedli v plnej svojej kráse pred očami početného publika.

Ranč pod Babicou má pre svojich návštevníkov počas horúcich letných dní už tradične pripravený bohatý kultúrny program plný nevídaných atrakcií. Pre deti sú pripravené zaujímavé sprievodné programy a pre dospelých zase hudobné koncerty, festivaly, široko-ďaleko známe Otváranie moto sezóny, či obľúbená Súťaž vo varení gulášu.

Rozpalene_letne_noci_02.jpgMilovníci kvalitnej dychovej hudby si určite prídu na svoje pri návšteve Festivalu dychových hudieb, ktorý má bohatú históriu a v dedinke Krušovce sa organizuje už dlhých jedenásť rokov. Pestrú zmes zábavy, historických tradícií, kulinárskych lahôdok a najrôznejších súťaží ponúkajú zase Topoľčianske hody a Dni regiónu Topoľčany, ktoré sa nesú v znamení bujarých osláv a koncertov na historickom námestí Milana Rastislava Štefánika.

Ak uprednostňujete ticho prírody a zároveň milujete dlhé prechádzky lesom, určite nevynechajte Nočný výstup na Marhát. Nočná, tajomná atmosféra lesa ešte viac umocňuje upokojujúci účinok okolitej prírody a poskytuje neobyčajný zážitok, ktorý len ťažko niečo prekoná.

Horúce letné dni uzatvára Festival chrámových zborov, počas ktorého sa interiér klasicistického chrámu Všetkých svätých v Bojnej každoročne v septembri rozozvučí priam nadpozemskými tónmi sakrálnej hudby. Návšteva tohto ojedinelého podujatia je jedinečným zážitkom, ktorý len ťažko nájde konkurenciu v širokom okolí. Celá plejáda speváckych zborov rôznych zoskupení a žánrov, ktoré sa zaoberajú liturgickou a sakrálnou hudbou vo vás určite zanechá hlbokú stopu a pocit vnútorného pokoja.

Rozpalene_letne_noci_03.jpg