Vitajte na stránkach projektu Klaster Topoľčany

Široká plejáda drahocenných skvostov regiónu

Plejada_skvostov_01.jpgPlejada_skvostov_03.jpgTopoľčiansky hrad však nie je jediným kamenným strážcom regiónu. Ako tichý obor sa v tieni stromov Tríbečského pohoria týči impozantný Oponický hrad. Povráva sa, že táto malebná zrúcanina ukrytá v dubovom lesíku, pôsobiacom veľmi príjemným a hrejivým dojmom, ukrýva vo svojich útrobách bájny poklad, ktorý tu zakopal knieža Svätopluk. Legenda hovorí, že Svätopluk rád chodieval na toto miesto a preto sem spolu s pokladom ukryl aj svoj slávny meč. Poklad s mečom sa však nájde až vtedy, keď to bude národ slovenský najviac potrebovať, aby ho mohol zachrániť zo záhuby.

Pri vašej návšteve tu môžete okrem bájneho pokladu nájsť malebnú starobylú zrúcaninu ako z rozprávky. Tu si môžete v obkolesení starých hradných múrov, ktoré sú mementom bohatej histórie tejto dominanty regiónu, oddýchnuť a načerpať nové sily. Toto miesto určite ocenia všetci tí, ktorí  milujú tiché zákutia s majestátnymi výhľadmi do širokého okolia. Dych berúce pohľady na slnkom zaliate údolie rieky Nitry, ohraničené ďalekými vrchmi Považského Inovca vo vás určite zanechá mnoho krásnych spomienok a pocitov.

Plejada_skvostov_02.jpgAk na vás doľahla únava z cestovania a chcete si oddýchnuť v príjemnom prostredí, určite navštívte renesančný kaštieľ šľachtického rodu Appony v Oponiciach, prestavaný na luxusný hotel s plaveckým bazénom, vírivkou a širokou ponukou wellness služieb. Ubytujte sa v týchto historických priestoroch so štýlovými izbami a priestornými, luxusne vybavenými apartmánmi, kde v minulosti pobývali také osobnosti, ako členovia prezidentskej dynastie Roosveltovcov, Josephine Bakerová, maharadža z Patialy, Thomas Cardeza z Titanicu, či albánska kráľovná Geraldina. Pri svojej návšteve sa určite nezabudnite zoznámiť so slávnou barokovou knižnicou starobylého rodu Appony, ktorá ukrýva vo svojich poličkách drahocenné zväzky, medzi ktorými sa okrem iných nachádzajú aj diela rímskych pápežov, súkromná korešpondencia francúzskych kráľov, kardinálov Richelieu a Mazarina, Jany z Arku, či vzácne originálne exempláre od Maciavelliho, Berniniho, Da Vinciho, Goetheho, či Schillera. V knižnici môžete okrem starobylých zväzkov vidieť aj zrekonštruované historické obrazy, pôvodný nábytok a rôzne upomienkové predmety z ciest a putovaní starobylého rodu Appony.

Svojím charakterom a zložením je Apponyiovská knižnica v Oponiciach bezpochyby perlou knižníc Slovenska, ktorá len ťažko nájde konkurenciu, avšak nie je jedinou zaujímavosťou, ktorou sa môže táto nenápadná dedinka v podhorí Tríbeča pochváliť. K neprehliadnuteľným skvostom Oponíc patrí bezpochyby i Malý kaštieľ, v ktorom sa ukrýva Apponyiho poľovnícke múzeum. Pri jeho návšteve vás určite zaujmú obrazové zbierky, dobový mobiliár, časť bernolákovskej knižnice, poľovnícke trofeje, sakrálne predmety z miestneho kostola, či unikátne artefakty spojeneckých lietadiel z Tribečského pohoria. Predtým ako sa rozhodnete pokračovať vo svojich potulkách regiónom, nezabudnite ešte navštíviť tajomnú Apponyiovskú kryptu pod chrámom sv. Petra a Pavla, ktorá vo svojich útrobách ukrýva pozostatky a sarkofágy predstaviteľov tohto starobylého rodu.