Vitajte na stránkach projektu Klaster Topoľčany

Starobylé pútnické miesto v hlbokých lesoch

NStarobyle_putnicke_miesto_01.jpga skok od Bojnej, na skalnatom výbežku juhovýchodného svahu vrcholu Marhát, hrdo dominuje širokému okoliu Rotunda sv. Juraja. Tento nenápadný malý kostolík stojaci na veľmi starobylej historickej ceste, ktorá v minulosti spájala Ponitrie s Považím a Moravou, bol dlho ukrytý pred očami verejnosti i historikov. Kostolík akoby čakal na správnu chvíľu, kedy bude môcť odhaliť niečo zo svojej bohatej histórie. Tá prišla v roku 2009, keď po rozsiahlom reštaurátorskom prieskume šokoval odbornú verejnosť. Vďaka výskumu sa totiž zistilo, že tento malý kostolík je najstaršou stojacou rotundou nielen na území Slovenska, ale i v jeho širokom okolí.

Rotunda sv. Juraja je jedným z miest, kam naši predkovia prinášali svoje bolesti a kde čerpali nádej a silu k ďalšiemu životu. Ešte i dnes vás pri jeho návšteve určite zasiahne neopakovateľná atmosféra, ktorá tu panuje. Nadpozemský pokoj tohto miesta priam láka posedieť si v tichu a príjemnom tieni stromov na lavičkách neďalekého amfiteátra. Viac ako tisícročnú duchovnú silu a dôstojnosť tohto starobylého miesta umStarobyle_putnicke_miesto_03.jpgocňuje i baroková Kalvária z 18. storočia, ktorá je pokojným a tajomným miestom len pár krokov nad rotundou.

Chceli by ste sa dozvedieť viac o tomto magickom mieste? V tom prípade určite nezabudnite navštíviť muzeálnu expozíciu Ľud pod Marhátom v dávnej minulosti, ktorá je jedinečnou možnosťou prehliadnuť si archeologické nálezy nielen z lokality Rotundy sv. Juraja, ale i okolitých obcí regiónu. Príďte si pozrieť vzácne artefakty, medzi ktoré patrí okrem iných i vzácna košíčková náušnica, či kľúč od Rotundy svätého Juraja. Pri návšteve vás určite nadchnú miniatúrne modely palisádového dvorca z Ducového, či staroslovienskeho obydlia s vnútorným zariadením, ktoré sú pôsobivou súčasťou tejto expozície.

Starobyle_putnicke_miesto_02.jpg