Vitajte na stránkach projektu Klaster Topoľčany

V ústrety tajomnému Tríbeču

V_ustrety_Tribecu04.jpgSpletité turistické chodníčky, vzácne prírodné rezervácie, romantické zrúcaniny hradov, ale i krásne tajomné lesy plné stromov, ktoré sú sfarbené nespočetnými odtieňmi zelenej a za skorého rána sa halia do hmly a trblietajú sa tisíckami kvapôčok vody, to všetko skrýva vo svojich útrobách tento tajomný kút prírody.

V_ustrety_Tribecu01.jpgMnohí uprednostňujú krásy tajomných hradných zrúcanín, mystiku impozantných chrámov, či rušné ulice veľkomiest pred tajomným tichom miest skrytých uprostred rozľahlých lesov. Často sú však tie najväčšie skvosty našej krajiny menej známe a mnohým ľudom tak zážitky, ktoré sa spájajú s návštevou týchto čarovných miest unikajú pomedzi prsty. Ak túžite pocítiť ten zvláštny a tajuplný závan tajomna, ktorý sa spája s takýmito miestami, určite by ste nemali vynechať výstup na najvyšší vrchol Tríbečského pohoria, Veľký Tríbeč.

Cestička strácajúca sa v hustom lesnom poraste vás povedie popri zurčiacej bystrinke cez zakvitnutú lúku plnú kvetov a okolo lietajúcich motýľov až k Dekanovej chate, ktorá je posledným náznakom civilizácie v tomto malebnom kúte prírody. A čo vás čaká ďalej? Jeden z najkrajších úsekov výstupu, počas ktorého sa hustý les rozostúpi a poskytne vytrvalému návštevníkovi fantastické výhľady do malebného údolia rieky Nitry, ako by sa chcel pochváliť krásou okolitej prírody.

V_ustrety_Tribecu03.jpgNa dosah vrcholu majestátneho Veľkého Tríbeča sa v obkolesení stromov ukrýva pred zrakom návštevníkov Pustovníkova studnička. Osamelá chatrč s bielym krížom, kamennou pecou a prameňom vody uprostred tichej samoty, ktorú obýva legendami opradený pustovník. Tak vyzeralo toto miesto v minulosti. Po záhadnom zmiznutí jeho tajomného obyvateľa zostali z chatrče iba ruiny a osamelá studnička, ktoré sú mementom čias minulých, kedy človek žil v úzkej spätosti s prírodou.

Posledné stúpanie k vrcholu prechádza cez pozostatky starobylého hradiska, v ktorom vládne pokojná, priam nadpozemská atmosféra. Jeho návšteva počas skorej jesene, keď príjemne hrejúce slnko a vzduch nasýtený čerstvo pooranou zeminou v kombinácii s bohatým koncertom farieb ešte viac umocňuje genia loci tohto starobylého miesta, je nezabudnuteľným zážitkom, ktorý zanechá hlboký dojem v každom milovníkovi prírody.

V_ustrety_Tribecu02.jpg